instruktorr.pl

Przygotuj się do egzaminu na prawo jazdy

4 rzeczy, które musisz wiedzieć o OC samochodu

OC to ubezpieczenie obowiązkowe, które musi wykupić każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Zapewnia ono bezpieczeństwo finansowe na wypadek spowodowania zdarzenia drogowego. Dowiedz się nieco więcej na temat tej polisy i przekonaj się, co może Ci grozić za brak ubezpieczenia OC.

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, pokrywa szkody wyrządzone przez właściciela pojazdu innym uczestnikom ruchu (nie tylko kierowcom). Obowiązek zakupu tej polisy zawarty jest w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Jeśli masz więcej niż jeden samochód, to pamiętaj, że musisz kupić OC dla każdego z nich. Polisa jest przypisywana bowiem do konkretnego pojazdu, a nie do kierowcy. Obowiązek ten dotyczy nie tylko aut, ale także skuterów, motocykli, motorowerów, pojazdów wolnobieżnych i ciągników rolniczych.

Odszkodowanie wypłacane z polisy OC pokrywa szkody wyrządzone osobom trzecim. Najczęściej są to koszty:

 •       hospitalizacji oraz specjalistycznego leczenia,
 •       rehabilitacji,
 •       przekwalifikowania zawodowego poszkodowanego ze względu na stan zdrowia,
 •       renty, jeśli stan zdrowia nie pozwala na wykonywanie pracy zarobkowej.

Właściciel pojazdu, który nie wykupi ubezpieczenia OC, musi liczyć z wysokimi karami. W okresie od stycznia do 30 czerwca 2023 roku dla samochodów osobowych obowiązują następujące stawki:

 •       brak OC do 3 dni – 1 400 zł kary,
 •       od 4 do 14 dni – 3 490 zł kary,
 •       powyżej 14 dni – 6 980 zł kary.

Od lipca kary będą jeszcze wyższe. Kierowca auta osobowego, którego pojazd będzie nieubezpieczony przez maksymalnie 3 dni, zapłaci 1 440 zł, a jeśli okres ten wyniesie od 4 do 14 dni, to poniesie karę w wysokości 3 600 zł. Zwłoka powyżej 14 dni będzie kosztować zapominalskich 7 200 zł. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod adresem https://rankomat.pl/samochod/kary-za-brak-oc.

O czym musisz pamiętać, kupując OC?

 1.     Zakres OC jest zawsze taki sam. Reguluje go ustawa, dlatego ubezpieczyciele nie mogą swobodnie go zmieniać. Poszczególne oferty mogą jednak różnić się od siebie wysokością składki, dlatego, zanim podejmiesz decyzję o wyborze konkretnej polisy, porównaj kilka z nich.
 2.     Polisa OC nie zawsze automatycznie się przedłuża. Najczęściej jest zawierana na okres 12 miesięcy i musi zostać kupiona najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. W większości przypadków ubezpieczenie przedłuża się automatycznie na kolejny okres, ale nie dzieje się to zawsze. Jeśli kupiłeś auto używane z ważną polisą, to możesz z niej korzystać, aż do chwili, gdy przestanie ona obowiązywać. Pamiętaj, że w takiej sytuacji OC nie przedłuży się automatycznie. Możesz też złożyć wypowiedzenie i kupić je w innym towarzystwie.
 3.     Możesz skorzystać z ubezpieczenia krótkoterminowego. W niektórych przypadkach możesz kupić OC krótkoterminowe na okres krótszy niż 12 miesięcy. Mogą z niego skorzystać m.in. właściciele pojazdów historycznych oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na handlu samochodami.
 4.     Obowiązkowe ubezpieczenie OC możesz rozszerzyć o dodatkowe opcje. Do wyboru masz dobrowolne polisy, takie jak AC, NNW oraz assistance. Zapewnią Ci one kompleksową ochronę w różnych sytuacjach, jakie mogą Ci się przytrafić na drodze.

Warto pamiętać o tych zasadach, by wybierać oferty z korzyścią dla swojego portfela i nie narazić się na wysokie kary.

Przeczytaj również