instruktorr.pl

Przygotuj się do egzaminu na prawo jazdy

Bezterminowe prawo jazdy Kiedy

Udogodnienie dla kierowców

Polscy kierowcy długo wyczekiwali takiej decyzji co do prawa jazdy. Już od roku 2021 będzie można wymienić swoje prawo jazdy na jego bezterminową wersję. Warto wiedzieć, że wymiana ta będzie obowiązkowa.

Egzamin na prawo jazdy nie nauczy Cię jeździć

Do tej pory w Polsce wszystkie prawa jazdy były określone odpowiednim terminem używalności. Maksymalnie kierowca samochodu mógł dostać prawo jazdy na 15 lat. Osoby, które mają problemy ze zdrowiem dostawały prawo jazdy z krótszym terminem ważności. Wcześniej jednak wydawano bezterminowe prawa jazdy, osoby które go posiadają mają nadal uprawnienia.

Jak podaje Microsoft News z wymianą dokumentów nie trzeba się spieszyć. W 2028 roku będzie przymus wymiany prawa jazdy z określonym terminem, na prawo jazdy bezterminowe. Zmiany te zostały spowodowane wydawaniem nowych wzorów dokumentów. Całość operacji ma potrwać do 2033 roku, a więc przez okres 5 lat będzie trzeba wymieniać prawo jazdy na te bezterminowe.

Dodatkowe koszty

Wymiana prawa jazdy na bezterminowe ma kosztować lekko ponad 100 zł. Jednak jeżeli osoba musi przejść badania lekarskie, to będzie musiała jeszcze dorzucić dwie stówki za wizytę u lekarza. Trzeba też pamiętać aby do wniosku o prawo jazdy bezterminowe dołączyć swoje aktualne zdjęcie, a więc wydatek będzie wynosił jeszcze więcej o ok.30zł – w zależności od miasta, fotografa i liczby kopii. Jednakże pamiętajmy, że urząd wymieniający prawo jazdy na bezterminowe nie oczekuje żadnego zaświadczenia od lekarza, np. w przypadku zmiany nazwiska przez kobietę na te po mężu. Wszystkie dokumenty wydawane bezterminowo nadal są aktualne.

1 komentarz

Comments are closed.