instruktorr.pl

Przygotuj się do egzaminu na prawo jazdy

Czy warto kupić samochód za 1000 zł?

Okazja czy szkoda czasu?

Większość pasjonatów motoryzacji oraz kierowców pamięta swój egzamin na prawo jazdy. Po otrzymaniu "prawka" każdy młody kierowca marzy o swoim pierwszym samochodzie. Większości świeżo upieczonych posiadaczy prawa jazdy nie stać na zakup drogiego auta. Niektórzy w tej kwestii muszą liczyć z kolei na pomoc rodziców. W dzisiejszych czasach trudno szybko zebrać pieniądze na auto chociażby ze średniej półki, dlatego wiele osób szuka tanich pojazdów. Pojawia się w takim razie pytanie, czy warto zainwestować środki rzędu 1000 zł na zakup pierwszego samochodu? Na portalach motoryzacyjnych ofert samochodów za 1000 zł jest całkiem dużo. Na co powinno się zwracać uwagę podczas zakupu?

Jak sprzedać samochód w 5 krokach?

Nawet kupując pojazd o wartości około 1000 zł, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jeżeli podczas zakupu kierowca będzie ostrożny, to powinien być zadowolony z taniego samochodu. Pierwsza zasada podczas zakupu taniego auta, to nie nastawianie się na konkretną markę. W tak wąskim przedziale cenowym marka nie ma znaczenia. Bardziej powinno się zwracać uwagę na stan auta oraz prostą konstrukcję, którą w razie potrzeby można łatwo naprawić. Dobrze jest się nastawić na małe auta, takie jak Citroen Saxo, Fiat Palio, Ford Ka, Renault Clio czy Opel Corsa. Takie samochody są tanie w eksploatacji, a części zamienne nie są drogie. Należy pamiętać, że pojazdy o wartości 1000 zł przyciągają handlarzy, którzy chcą tanim kosztem odnowić auto i sprzedać je nawet za podwójną cenę. Trzeba systematycznie przeglądać oferty i liczyć na trochę szczęścia.

Co jest najważniejsze podczas zakupu?

Kupując samochód o wartości 1000 zł, nie można oczekiwać zbyt wiele, jednak niektóre rzeczy trzeba sprawdzić. W niektórych przypadkach może okazać się, że pojazd wymaga generalnego remontu i nadaje się tylko na złom. Najważniejsze jest serce samochodu, czyli silnik. Drobnymi wyciekami oleju nie ma co się przejmować, ale praca silnika musi być równa i jednostajna. Dobrze jest sprawdzić jak auto odpala na zimnym silniku. Bardzo ważną kwestią jest sprawdzenie elementów konstrukcyjnych, bo nie sztuką jest zakup pojazdu, który nie przejdzie badania diagnostycznego. Warto jest obejrzeć również podwozie w poszukiwaniu korozji. Drobne ogniska korozji niewpływające na konstrukcję nie są problemem. Punktowe ogniska rdzy na karoserii również nie są niczym dziwnym w pojazdach za 1000 zł. Istotną sprawą są również sprawne hamulce i bezproblemowe działanie skrzyni biegów. Jeżeli chodzi o zawieszenie, to części wymienne w małych samochodach nie są drogie, więc nie ma co się przejmować problemami z amortyzatorami czy wahaczami.

Gdzie kupić samochód za 1000 zł?

Myśląc o zakupie samochodu za 1000 zł, nie warto wybierać się w dalekie podróże. Czas i koszty poświęcone na dojechanie do sprzedającego nie powinny przekroczyć 10% wartości auta. Dobrze jest szukać samochodu w promieniu 100 km od miejsca zamieszkania. Poświęcenie całego dnia na dojechanie do nieuczciwego sprzedającego, który chce nam wcisnąć bubel na kółkach to zły pomysł.

Na motoryzacyjnych portalach aukcyjnych systematycznie trafiają się okazje do zakupu całkiem dobrego samochodu za 1000 zł, więc warto być cierpliwym i czekać  na okazję.