instruktorr.pl

Przygotuj się do egzaminu na prawo jazdy

Jak sprzedać samochód w 5 krokach?

Sprzedaż samochodu to nie taka łatwa sprawa, jak mogłoby się niektórym wydawać. Teoretycznie nic w tym trudnego, bo przecież wystarczy dać ogłoszenie i po wszystkim. Jeżeli jednak zależy komuś na otrzymaniu za sprzedawany pojazd stosunkowo wysokiej kwoty, to powinien zastosować się do kilku prostych zasad, stosowanych przez handlarzy. Wystarczy 5 kroków, dzięki którym można skutecznie i szybko sprzedać swoje stare auto.

Czy warto kupić samochód za 1000 zł?

Krok 1 – przygotowanie samochodu

Przygotowanie auta do sprzedaży jest kluczową kwestią, ponieważ każdy człowiek jest wzrokowcem. Większość potencjalnych nabywców "kupuje oczami", więc samochód powinien przede wszystkim ładnie się prezentować i być czysty. Jeżeli sprzedający nadal użytkuje auto, które chce sprzedać, to powinien utrzymywać je stale w czystości, bo nie wiadomo kiedy trafi się okazja do sprzedaży. Należ w takim razie zapomnieć o pozostawianiu w aucie śmieci, pustych butelek po napojach czy porozrzucanych ubrań na tylnej kanapie.

Przygotowanie samochodu do sprzedaży polega również na zadbaniu o karoserię. Usunięcie rys na masce czy drzwiach nie jest trudną sprawą. Wiele preparatów na runku skutecznie zamaskuje ubytki. Głębsze rysy można potraktować specjalnymi farbami, które znacząco poprawiają wygląd pojazdu. Specyfiki do odświeżenia wyglądu karoserii to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Jeżeli auto jest w złym stanie, to będzie trzeba zainwestować nawet kilkaset złotych. Jednak takie zabiegi się opłacają, bo podnoszą wartość samochodu nawet o kilkanaście procent.

Należy zadbać również o sprawy mechaniczne. Lepiej, żeby kupujący nie miał powodów do zaniżania wartości auta z błahych powodów. Naprawa zawieszenie nie musi być bardzo droga, zwłaszcza gdy zastosuje się tanie zamienniki oryginalnych części. Kupujący nie jest w stanie stwierdzić jakich ogniw użyło się do regeneracji auta.

Krok 2 – ciekawe ogłoszenie i rzetelny opis

Dobre ogłoszenie to nie tylko dane techniczne i osiągi pojazdu. Warto w ofercie umieścić informacje jak długo użytkuje się samochód i dlaczego się go sprzedaje. Jeżeli ktoś posiada dokumenty potwierdzające naprawy, to powinien o tym wspomnieć. Kupujący musi mieć wrażenie, że samochód był ciągle w dobrej kondycji, a wszelkie naprawy były wykonywane na bieżąco. Dobrze jest napisać kilka zdań o takich zaletach pojazdu jak na przykład:
– dobre i pewne prowadzenie,
– dobra w utrzymaniu tapicerka,
– ładny lakier,
– pojemny bagażnik,
– krótka droga hamowania,
– bezpieczeństwo.

Krok 3 – dobre zdjęcie

Już na etapie przeglądania zdjęć kupujący może zakochać się w swoim przyszłym samochodzie. Fotografie lepiej jest robić w plenerze na tle lasu, łąki czy jeziora. W takich okolicznościach nawet brzydkie auto dobrze się prezentuje. Zdjęcia robione na obskurnym osiedlu, czy przed marketem nie zrobią na nikim wrażenia. Fotografie robione przed myjnią sugerują, że sprzedający umył auto tylko do zdjęcia. Przed przystąpieniem do sesji zdjęciowej trzeba auto osuszyć, bo ociekające wodą zdecydowanie gorzej wygląda.

Krok 4 – rozmowa telefoniczna z kupującym

Do rozmowy telefonicznej dobrze jest się przygotować, aby już przez telefon wiedzieć, o czym się mówi i zwracać uwagę jedynie na zalety samochodu. Należy mówić prawdę, aby nie było nieprzyjemności podczas umówionego spotkania. Nie wolno ukrywać drobnych stłuczek czy malowania elementów karoserii, bo takie detale i tak wyjdą podczas oględzin auta. Dobrze jest od razu wytłumaczyć kupującemu, dlaczego jakiś element był malowany i powiedzieć, że auto nie miało kolizji, tylko drobną parkingową stłuczkę lub otarcie.

Krok 5 – jazda próbna i sprzedaż

Sprzedający nie powinien dać po sobie poznać, że zależy mu na pozbyciu się pojazdu. Lepiej jest powiedzieć, że auto jest w ciągłej eksploatacji i nadal jest potrzebne w codziennym życiu. Warto jest wspomnieć o duży zainteresowaniu i że w najbliższym czasie jeszcze kilku kontrahentów będzie oglądało samochód. Zanim pozwoli się przyszłemu właścicielowi poprowadzić auto, to należy sprawdzić, czy ta osoba ma prawo jazdy. Dobrą praktyką jest przed jazdą próbną podpisać umowę użyczenia samochodu. W przypadku stłuczki z winy kierującego, to on poniesie odpowiedzialność za koszty naprawy.

Stosując się do tych  5 prostych zasad każdy, nawet nie będąc profesjonalnym handlarzem może szybko i skutecznie sprzedać swój stary pojazd za rozsądne pieniądze.