instruktorr.pl

Przygotuj się do egzaminu na prawo jazdy

Jak przygotować się do egzaminu praktycznego na prawo jazdy?

Końcowym etapem drogi, jaką musi przebyć kursant w drodze po upragnione prawo jazdy, jest oficjalny egzamin państwowy. O ile część teoretyczna wymaga po prostu zapoznania się z przepisami i zasadami obowiązującymi w ruchu drogowym, o tyle część praktyczna sprawia dużo problemów wielu egzaminowanym. Nic więc dziwnego, że w internecie często pojawiają się pytania o to, jak przygotować się do egzaminu praktycznego na prawo jazdy. Oczywiście trudno o uniwersalną receptę, która zapewni pozytywny efekt egzaminu każdemu kursantowi, jednak możemy pokusić się o kilka (być może przydatnych) sugestii.

Zapoznanie z trasami egzaminacyjnymi

Dobór tras, po których poruszają się kursanci w trakcie egzaminu, nie jest tajemnicą. Obserwując pojazdy egzaminacyjne, które opuszczają plac manewrowy i udają się na przejazd po mieście, możemy poznać potencjalną trasę egzaminu np. w Częstochowie. Szeroka analiza trasy umożliwia nam dokładne zapoznanie ze znakami, z zasadami ruchu czy ogólnym poznaniem specyfiki poruszania się po danej drodze, parkingu czy placu manewrowym.

Ta sugestia jest szczególnie istotna w przypadku kursantów, którzy podchodzą do egzaminu poza miejscem zamieszkania. Każde miasto cechuje się innym stylem jazdy, w każdym mieście znajdują się skrzyżowania czy drogi, które mogą być uznawane za problematyczne dla początkujących kierowców. Przede wszystkim diametralnie inaczej jeździ się przykładowo w małym mieście, natomiast inaczej w większych miastach. Informacje dotyczące tras egzaminacyjnych możemy znaleźć w sieci wyszukując np. prawo jazdy w Częstochowie trasy egzaminacyjne. 

Jazdy doszkalające organizowane przez WORD

Niektóre spośród Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego oferują jazdy doszkalające prowadzone przez pracowników danego podmiotu, również Częstochowa. W ramach dodatkowych godzin możemy spróbować swoich sił na placu manewrowym, na którym będziemy zdawać egzamin, a także odbyć przynajmniej jedną przykładową trasę egzaminacyjną. Jazdy doszkalające wiążą się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, jednak dla wielu kursantów mogą okazać się dużym ułatwieniem.

Seans wideoporadników i filmów z przebiegu egzaminów na prawo jazdy

W sieci nie brakuje filmów instruktażowych dotyczących egzaminu praktycznego na prawo jazdy. Prezentują one nie tylko budowę pojazdu, ale również porady odnośnie techniki jazdy. Inną kategorię nagrań stanowią nagrania, w których instruktor nauki jazdy porusza się po trasach egzaminacyjnych (na przykład podążając za pojazdem egzaminacyjnym), omawiając technikę jazdy oraz przekazując sugestie i porady dotyczące pokonywania danej ulicy czy skrzyżowania.

Pozytywne nastawienie

Choć ten punkt może brzmieć naiwnie, pozytywne nastawienie to podstawa, jeżeli chcemy coś osiągnąć. W ten sposób możemy podejść do egzaminu z mniejszym poziomem stresu. Im mniej boimy się tego, co spotka nas podczas jazdy po placu manewrowym, czy w trakcie przejazdu po mieście, tym mniejsze towarzyszy nam ryzyko popełnienia katastrofalnego w skutkach błędu. Przed podejściem do egzaminu warto uświadomić sobie, że każdego dnia na naszym miejscu znajduje się kilkaset innych kursantów, którzy martwią się o to, czy uda im się zdać, czy będą zmuszeni do kolejnych prób. Statystycznie zdawalność wynosi ponad 50%, dlatego znacznie większe jest prawdopodobieństwo, że zdamy, aniżeli że konieczne będzie kolejne podejście.