instruktorr.pl

Przygotuj się do egzaminu na prawo jazdy

Jak przetestować używany samochód?

Nie ma lepszego sposobu na dokładne przetestowanie jakiegokolwiek używanego samochodu niżeli wyjechanie nim na dłuższą jazdę próbną. Podczas tej jazdy będziesz mógł dość szybko zobaczyć, czy ten model nadaje się właśnie dla ciebie. Samochody używane najlepiej poznaje się wtedy, gdy samemu się do nich wsiądzie i spróbuje się nimi przejechać. Żadne teoretyczne informacje, umieszczane w ogłoszeniach, nie zastąpią ci praktycznych testów, których nikt nie zdoła przeprowadzić za ciebie.

Jazda próbna – wykorzystaj ten czas

Spróbuj jednak jak najlepiej wykorzystać cały ten czas, który przysługuje ci na przeprowadzenie jazdy próbnej. Zwracaj uwagę nawet na niepozorne niuanse. Jak wiadomo każda usterka mechaniczna może nas sporo kosztować. Ceny za naprawy samochodów obecnie są dość wysokie. Pomyśl, czy łatwo jest ci wejść do samochodu i z niego wysiąść, czy może z uwagi na swój nietypowy wzrost musisz mocno się pochylać, a później, już po ulokowaniu się na fotelu, czujesz że brakuje ci wolnej przestrzeni, bo o wszystko bez przerwy haczysz. Jazda w samochodzie ma być dla ciebie komfortowa i wygodna. Jeżeli tylko coś w niej przeszkadza, spróbuj dojść do tego, co to takiego jest i albo to zmień, albo przestaw się na inne używane samochody, które będą do ciebie lepiej dopasowane.

Funkcje samochodu – warto je sprawdzić

Wygoda gwarantowana jest także przez różne funkcjonalności samochodu. Posprawdzaj, czy wszystkie jego podstawowe elementy działają jak należy, czyli czy kontrolki się świecą, wycieraczki bez problemu wycierają szyby z kropel deszczu, a pasy bezpieczeństwa automatycznie się blokują w chwili gdy zdarzy ci się mocniej zahamować. Do przeprowadzenia rzetelnego testu używanego samochodu użyj wszystkich swoich zmysłów. Nawet węch może mieć tutaj pewne znaczenie. Jeżeli bowiem czujesz, że podczas szybszej jazdy coś ewidentnie zaczyna śmierdzieć, najprawdopodobniej jakaś część pojazdu nie działa we właściwy sposób albo nawet jest totalnie zepsuta.

Po zakończeniu jazdy próbnej poproś jeszcze właściciela auta o okazanie ci ostatnich zapisów serwisowych. Nawet te używane samochody, które nie są eksploatowane na co dzień i tylko czekają na swojego nowego właściciela, muszą być regularnie serwisowane.