instruktorr.pl

Przygotuj się do egzaminu na prawo jazdy

Wskazówki dla kierowców w Las Vegas

Dobrze zaplanowana podróż do Las Vegas może być niezapomnianym przeżyciem. Jednakże, jeśli planujemy wynająć samochód i zwiedzać Miasto Grzechu, siedząc za kółkiem, warto zaznajomić się z warunkami, z jakimi muszą liczyć się kierowcy. W innym przypadku nasza wyprawa może szybko zamienić się we frustrujący i kosztowny koszmar – zwłaszcza jeśli będzie to nasz pierwszy raz na ulicach Las Vegas.

Ulice Las Vegas

Musimy zacząć od tego, że Sin City ma najwyższy wskaźnik wypadków samochodowych w całych Stanach Zjednoczonych. Dlatego, zanim wyjedziemy na ulice Las Vegas, musimy zapoznać się z prawami, jakie panują w najbardziej rozrywkowym mieście na świecie.

Prawdą jest, że ulice Las Vegas tętnią od ruchu nie tylko za dnia, ale również i w nocy. W Mieście Grzechu impreza nigdy się nie kończy, dlatego tłumy na ulicach spotkamy o każdej porze. Musimy mieć na uwadze m.in. zakorkowane ulice, szaleńców drogowych, osoby nietrzeźwe (zarówno piesi, jak i kierowcy), a nawet nielegalne wyścigi uliczne.

W związku z tym poniżej można znaleźć cenne wskazówki, jak bezpiecznie poruszać się po Las Vegas.

Przepisy ruchu drogowego w Las Vegas

W USA jest tak, że przepisy ruchu drogowego często różnią się w zależności od danego stanu. Z tego względu najlepiej będzie, jeśli zapoznamy się z tymi przepisami, jakie panują w Nevadzie. Jednym z powodów jest to, że znajomość przepisów w Las Vegas może ustrzec nas przed wysokimi mandatami.

Jak wiadomo, to Las Vegas – miasto, w którym gra na pieniądze toczy się całodobowo, a alkohol leje się hektolitrami. Więc jeśli planujemy spożywać alkohol, a następnie wskakiwać za kółko (błąd, jaki popełnia większość turystów w Las Vegas), należy pamiętać, że zawartość alkoholu we krwi musi wynosić maksymalnie 0,07‰. Jeżeli będzie wyższa, a mundurowi nas sprawdzą, wówczas otrzymamy bardzo wysoki mandat za jazdę po alkoholu.

Trzeba tu zaznaczyć, że policja drogowa w Las Vegas jest bardzo czujna, głównie z powodu dużej liczby wypadków. Do wielu z nich dochodzi z powodu alkoholu. Dlatego musimy liczyć się z tym, że możemy zostać zatrzymani i poddani testowi trzeźwości, nawet jeśli będziemy trzeźwi.

Kolejną rzeczą są ograniczenia prędkości na autostradach w Nevadzie. Zwykle mieszczą się one w granicach 70–75 mph (110-120 km/h). Po dotarciu do miasta limit ten spada na autostradzie do 65 mph (105 km/h). I utrzymuje się, aż do zjazdów na główne ulice. Na ulicach Las Vegas ograniczenia prędkości zazwyczaj mają 25 mph (40 km/h), 35 mph (55 km/h) lub 45 mph (70 km/h). Wszystko ze względu na większą liczbę pieszych i gęsty las różnych atrakcji.

Z kolei osoby, które przekraczają prędkość na miejskich ulicach, rzadko unikają mandatu za przekroczenie prędkości. Plusem jest to, że na większości skrzyżowań w Las Vegas dozwolone jest zawracanie na światłach zielonych, a także skręty w prawo na światłach czerwonych.

Wypożyczalnie samochodów

Jazda samochodem nie jest jedyną opcją transportu w Las Vegas. Jednak większość odwiedzających decyduje się na wynajem samochodu, aby mogli trzymać się własnego harmonogramu i korzystać z większej swobody. Przy tak dużej liczbie turystów, którzy przewijają się przez Sin City, miasto dysponuje wieloma wypożyczalniami.

Ceny wynajmu zazwyczaj są bardzo przystępne, a same wypożyczalnie niejednokrotnie oferują też luksusowe wózki jak limuzyny i samochody sportowe. Zwykły samochód wypożyczymy już za 30 USD za dobę. Z kolei bardziej ekstrawaganckie bryczki to już wydatek rzędu kilkuset dolarów za dobę. Warto też dodać, że ceny w sezonie letnim są wyższe.

Na przykład, na międzynarodowym lotnisku McCarran znajdziemy aż 11 renomowanych wypożyczalni samochodów, z których większość należy do luksusowych hoteli z kasynem. Wypożyczalnie mieszczą się około 5 km od głównego terminalu. Dlatego dobrym pomysłem jest skorzystanie z autobusów wahadłowych, które kursują do wypożyczalni przez cały czas.

Parking w centrum miasta

Parkowanie w centrum Las Vegas może stanowić ogromne źródło frustracji i rozpraszać kierowców. Są to częste powody wypadków w Las Vegas. Z tego względu, jeśli planujemy jakieś zajęcia na Stripie, powinniśmy z wyprzedzeniem zaplanować sobie parking. Tym sposobem nie będziemy musieli tracić czasu na szukanie wolnego miejsca.

Niektóre kasyna i hotele oferują bezpłatny parking z obsługą i/lub bezpłatny parking w swoich garażach. Możemy zadzwonić do kasyna, które zamierzamy odwiedzić i wypytać o ofertę parkingową. Ponadto, w wielu z tych obiektów możemy sobie zamówić miejsce parkingowe, które będzie do naszej dyspozycji, gdy tylko wysiądziemy z samolotu.

A jeżeli korzystamy z urządzeń mobilnych z Internetem, możemy zdecydować się na sprawdzenie usług parkingowych online za pomocą aplikacji. Jest wiele stron, gdzie wypisane są czas, miejsce i cena za parking. Ponadto, z taką aplikacją mamy okazję rezerwować i płacić za parking z wyprzedzeniem.

Alternatywne trasy

Ruch w godzinach szczytu w Las Vegas potrafi dopiec niejednemu kierowcy. W godzinach 07:00-09:00 i 16:00-18:00 drogi są szczególnie zatłoczone. Z tego powodu lepiej w tym czasie unikać głównych ulic. Strip słynie z tego, że jest szczelnie zakorkowany w godzinach szczytu, jak również w weekendy. Na szczęście możemy uniknąć tej ulicznej wegetacji, wybierając boczne drogi.

Przykładowo, Las Vegas Boulevard znajduje się w pobliżu Paradise Road, Frank Sinatra Drive i Industrial Road. Każdą z tych dróg można dotrzeć do głównych atrakcji miasta. A jeśli planujemy wycieczkę z południowej na północną stronę Las Vegas albo odwrotnie, warto zastanowić się nad wyborem trasy I-15. Natomiast podróżując ze wschodu na zachód (lub odwrotnie), możemy wskoczyć na autostradę Desert Inn. Dzięki temu ominiemy korki nie tylko na Stripie, ale i na autostradzie międzystanowej.

A w przypadku dalszych wątpliwości w kwestii tras alternatywnych zawsze mogą nam je rozwiać Google Maps albo Apple Maps. Są to bardzo przydatne narzędzia podczas prowadzenia wozu w Las Vegas. Dzięki tym aplikacjom możemy znaleźć drogi o najmniejszym natężeniu ruchu i z najkrótszym czasem podróży do naszego celu. Ponadto, będziemy też wiedzieć o wszelkich pracach drogowych lub wypadkach w okolicy – w takich sytuacjach aplikacja odpowiednio zaktualizuje naszą trasę.

Stacje benzynowe

W Las Vegas roi się od stacji paliw. Liczne stacje można znaleźć na Stripie, w dzielnicach mieszkalnych i przy zjazdach z autostrady. A jeżeli mamy problem z namierzeniem stacji benzynowej, ponownie możemy skorzystać z aplikacji w naszym telefonie.

W przeciwieństwie do nowych turystów w Las Vegas mieszkańcy miasta i stali bywalcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie wszystkie stacje paliw są sobie równe. W niektórych okolicach cena za galon (4 litry) jest nieco wyższa, szczególnie na Stripie. Dlatego warto namierzyć tańszą opcję. Tym sposobem będziemy mieć więcej kasy na takie rozrywki jak ruletka, blackjack, poker, czy automaty do gry.

Pomoc drogowa

Ostatnią rzeczą, jakiej chcemy doświadczyć w Las Vegas, jest awaria samochodu. Jeżeli nigdy wcześniej nie byliśmy w Mieście Grzechu, możemy mieć niemały problem, jeśli nie będziemy zaznajomieni z usługami pomocy drogowej. Jak wiadomo, od takich firm oczekujemy, aby ich usługi były niezawodne i stosunkowo niedrogie.

I nawet jeśli mamy za sobą długie lata za kółkiem i wzorową jazdę, i tak lepiej będzie, jeśli podmuchamy na zimne. Warto zrobić rozeznanie w takich firmach i wyposażyć się w kontakt renomowanego specjalisty, który weźmie naszą brykę na hol, nie wypłukując przy tym naszej kieszeni. Zawsze możemy skorzystać z Internetu i sprawdzić rankingi pomocy drogowej w Las Vegas, a następnie wybrać najlepszą opcję.

Żadnej jazdy po pijaku!

Przyjechaliśmy do Las Vegas, aby wybawić się za wszystkie czasy, poimprezować w nocnych klubach i rozbić bank na maszynach hazardowych. Wszystko pięknie-ładnie. Tylko powinniśmy się upewnić, że nasza zabawa nie zakłóca bezpieczeństwa innych osób. Jeśli spożywaliśmy alkohol, nieważne w jakich ilościach, to nie warto siadać za kierownicą samochodu. Jest to bardzo prosta filozofia.

Jeżeli sobie łykniemy i wskoczymy za kółko, możemy nie tylko oblać test z alkomatem, ale nawet i skończyć z sześciomiesięczną odsiadką. Co gorsza, możemy też narazić życie innych. Faktem jest, że co roku pijani kierowcy zabijają tu około 80 niewinnych ludzi. Dlatego postarajmy się, abyśmy nie powiększali tych statystyk.

Ostrożność przede wszystkim

Jak już wspomnieliśmy, w Las Vegas roi się od ludzi, którzy rozpraszani są licznymi atrakcjami. Nieuważnie wychodzą na ulicę, gdzie naprawdę nietrudno o wypadek. Dlatego zawsze zachowujmy szczególną ostrożność na drodze. A jeżeli lubimy hazard i kasyna online, zaczekajmy z tym, aż wysiądziemy z samochodu. Nie grajmy, nawet jeśli właśnie stoimy w korku lub na czerwonym świetle. Nic nie powinno nas rozpraszać.

A sprawdzone kasyna online zawsze możemy sobie włączyć, siedząc wygodnie na ławce, w restauracji, pokoju hotelowym, czy nawet kasynie naziemnym. Najlepsze kasyna online oferują znakomite korzyści i większe zróżnicowanie gier kasynowych niż lądowe przybytki hazardu.