Prawo jazdy – od czego zacząć?
Prawo jazdy w teorii wydaje się bardzo prostym zagadnieniem. Wyrabiasz PKK, znajdujesz naukę jazdy, robisz kurs i zdajesz. Ale praktyka może okazać się dużo bardziej skomplikowana. Sam kurs nie nauczy nas jeździć, a problemy mogą się pojawić już na poziomie wyboru szkoły. Jak zabrać się do tego wszystkiego poprawnie, nie zmarnować czasu i pieniędzy, na kurs i na wielokrotne podchodzenie do egzaminu?
Jak przygotować się lepiej do egzaminu na prawo jazdy?
Nauka jazdy nie nauczy nas jeździć
Kiedy decydujemy się w końcu na zdanie prawa jazdy, musimy zdać sobie sprawę z tego, że sam kurs nie nauczy nas do końca jazdy. Faktycznie będziemy w stanie obsłużyć samochód, rozpoznać znaki i poruszać się poprawnie po drogach, ale na tym nasza wiedza się skończy. Wynika to z jednego, głównego czynnika: w praktyce naprawdę mały odsetek kierowców przestrzega wszystkich przepisów drogowych. Mało kto zatrzymuje się na stopie, jeśli nie jest to koniecznie, rzadko przestrzegamy też ograniczeń prędkości. Podczas realnej jazdy te czynniki są bardzo ważne. Zachowanie na drogach też nie zawsze będzie w stu procentach zgodne z przepisami.
Dobra szkoła jazdy to połowa sukcesu
Kurs ma nas przygotować do zdania egzaminu. Dlatego jego odpowiednie dobranie jest niezwykle ważne. Zdarza się czasami, że kursant w połowie kursu decyduje się zmienić ośrodek szkoleniowy. Często jest to spowodowane nieprofesjonalnych podejściem instruktora, krzykami, nieprzyjemnymi uwagami. W takich chwilach nie jesteśmy w stanie się uczyć, gdy czujemy, że każdy nasz błąd będzie prowokacją do wybuchu. Jednak zmiana naszego instruktora nie zawsze wychodzi nam na lepsze. Dlatego przy wyborze szkoły warto popytać osób, które już zdawały, co myślą o swojej szkole. Warto sprawdzić też rankingi takich ośrodków w internecie.
Liczba godzin nie jest granicą
Ustawodawca przewidział, że kursantowi wystarczy 30 godzin nauki, żeby zdać państwowy egzamin. Faktycznie czasami taka ilość jest dla nas wystarczająca. Jeśli jednak nie czujesz, że 30 godzin przygotowało Cię ostatecznie, zawsze możesz te godziny dokupić. Zależnie od ośrodka może to być koszt 60-80 zł za godzinę. I tak wychodzi to taniej, niż egzamin, który jest nie tylko stresujący, ale też dość drogi. Nie warto iść na niego z nastawieniem, że spróbujemy i zobaczymy, jak nam pójdzie. Zdanie za pierwszym razem wcale nie jest trudne, o ile dobrze się do niego przygotujemy, do czego niezbędne mogą okazać się dodatkowe godziny jazd.